★★★★★ 4.5 41 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by keystaffpro.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Use joiner cable to jump from one Fixture to another on a single power source. Available in three sizes, 12in, 24in and 36in
  • Joiner cable plugs snugly into Fixture without the need for splicing or wiring
  • Joins two light bars with power continuity for an end to end connection
  • Up to 6 WAC Lighting under cabinet light bars can be installed on a single 120V circuit before Voltage drop. Standards: UL & CUL listed for Damp locations
  • 36-Inch long
  • Interconnects two Light Bars
  • White finish
  • UL listed for damp locations
Size 36"
Color White
Style Rustic
Usage Indoor use only
Finish White
Voltage 120 Volts
Wattage 60 watts
Material Material: Other
Item Weight 0.353 ounces
Part Number BA-IC36-WT
Plug Format A- US style
Manufacturer WAC Lighting
Power Source Corded Electric
Type of Bulb LED
Certification UL Listed
Mounting Type Protruding
Item model number BA-IC36-WT
Batteries Included No
Batteries Required No
Measurement System English/Standard
Product Dimensions 36 x 1 x 1 inches
Included Components Instruction Manual
Warranty Description 5 year wac lighting product warranty.
Item Package Quantity 1
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
41 ratings | 17 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (34)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)