CUTLER HAMMER XTPR020BC1 DIN VDE, Open PUSHBUTTON Manual Motor Starter 45MM Wide X 94MM DEEP X 3.6667" HIGH, 15 HP at 600 V & 5 HP at 200 V, CSA Certified, CE Approved, IEC, EN/IEC, 20 AMP, UL 508
★★★★★ 4.2 77 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by keystaffpro.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Eaton Cutler Hammer, XTPR020BC1, IEC motor control Manual Motor Protector, 20A, 45 mm Frame size, Class 10 trip type, Rotary type
Voltage 400 Volts
Amperage 20 Amps
Brand Name CUTLER HAMMER
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 18.14 g
Part Number XTPR020BC1
Manufacturer Eaton Cutler Hammer
Material Type Copper
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
77 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (60)
4 stars
6% (5)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (8)