ATS 4P Dual Power Automatic Transfer Switch SMGQ1-63M AC400V 40A 63A Circuit Breaker MCB
★★★★☆ 4.0 43 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by keystaffpro.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Transfer SwitchesSMGQ1-63M dual power automatic transfer switch is applied to power system of 50Hz, rated voltage 400V, rated current 63A. The product can transfer between two power supply according to the requirements. The product is provided with function of overload, short circuit, and closing signal output. It is especially used for office building, shopping mall, bank, high-rise building and other lighting lines.The products comply with IEC60947-6-1RGB/T14048.11 standards.1.ATSE can be installed in power control cabinet directly. Users can wire after ATSE installation (refer to design and use). As per current value use suitable conductor to connect the mains side (top terminal) and load side (bottom terminal) of MCB of normal electric power and standby electric power. In-phase parallel connection at load side, and ensure the phase sequence of normal electric power and standby electric power must be accordant (Wire as per A,B,C,N sequence). For 3 poles ATSE should add one conductor with section not less than 0.3mm2 to connect the neuter line of power supply correctly, thus ATSE can work properly. For 4 poles or 2 poles ATSE, N pole of normal electric power and standby electric power should be connected to N pole of MCB respectively. In addition, when install ATSE please ground reliably at grounding mark.2.Use1) Normal use, please set the switch of controller at Automatic Function. Under Auto working the controller of ATSE monitor normal electric power and standby electric power and display running status of ATSE. When Normal power cut, no voltage, failure, ATSE will transfer load automatically from normal power to standby power. If normal power get right, ATSE will transfer load automatically from standby power to normal power. The luminous diode on switch panel indicate switch off situation.2) If you don't adopt automatic transfer or need other manual operation please set the controller at manual. Under manual operation the controller stop work, and manual operation can make the breaker on off, and the switch doesn't transfer automatically.3) When ATSE is short circuit or over load, The MCB of ATSE will protect tripping. If power display normally the handle of MCB is switching on. If the MCB has protected tripping users should set at manual and operate the switch to dual separating brake by hand, and check the reason of trip. After trouble clearing please set the controller at auto again to operate.4) When ATSE transfer to auto from manual, if normal and standby power are normal ATSE will prior connect normal power to load (even if load connected standby power ago)3. Matters need attentionWhen users test or operate please follow relative rules and pay attention to the following matters to ensure use our ATSE correctly.1)Neutral conductor N can't be connected in wrong way, must connect reliably, otherwise ATSE can't operate properly, even burn controller and motor.2)The protective grounding of ATSE must be connected reliably to ensure safety.3)Detection sampling signal for controller work power and main power supply is taken from Power supply side of main circuit, and work power of auxiliary connection terminal used for connect indicator is taken from main circuit, so can't have voltage test between spare terminals (unless dismantle the secondary wires). Can have power frequency voltage test between main circuit and shell or between secondary auxiliary terminals and shell.4. Simple troubleshootingWhen users find fault can request professional to test and deal with. Keep Away for Safety when operate. Or contact our Specialized Service Departments.1)Double Power are both switched on, but ATSE can't transfer automatically1 Check Auto/manual should be in automatic position.2 Check if incoming line is correct or not, if phase sequence is accordance or not, and wiring is solid and reliable or not.3 Check if the fuse is burned on not.2)Double power are both switched on, ATSE standby power is switching on.4 Check if normal power incoming line has voltage or not.5 Check Commonly used insurance.6 Check if external light is connected in wrong way or not.
  • Transfer Switches
Color 63A
Terminal Blade
Brand Name VPAHHYQKU
Unit Count 1.0 Count
Switch Type Bipolar Transistor
Circuit Type 1-way
Contact Type Normally Closed
Manufacturer VPAHHYQKU
Material Type Acrylonitrile Butadiene Styrene
Mounting Type DIN Rail Mount
Connector Type Clamp
Current Rating 1 Amps
Operation Mode OFF-NONE-ON
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Number of Items 1
Contact Material Alloy Steel
Operating Voltage 1 Kilovolts
Specification Met UL
Number of Positions 1
Lower Temperature Rating 1 Degrees Celsius
Upper Temperature Rating 1 Degrees Celsius
International Protection Rating IP00
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
43 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (32)
4 stars
8% (3)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (5)